wtorek, 14 czerwca 2011

Nagroda Nobla

Nagroda Nobla - prestiżowa nagroda ufundowana przez szwedzkiego przemysłowca i wynalazcę dynamitu Alfreda Nobla. Przyznawana jest od 1901 r. (z przerwą w latach 1940-1942) w dziedzinach fizyki, chemii, medycyny (wzg. psychologii), literatury, za zasługi dla pokoju oraz od 1968 r. w dziedzinie ekonomii. Podczas pierwszej uroczystości w 1901r. pokojową Nagrodę Nobla otrzymali założyciel Czerwonego Krzyża  Jean Henri Dunant oraz Frédéric Passy, francuski ekonomista i polityk.
Laureat otrzymuje złoty medal, dyplom honorowy, a także kwotę pieniężną, obecnie 10 milionów koron szwedzkich, która pozwala mu na kontynuacje badań, bez zabiegania o fundusze. Tradycyjnie Pokojowe Nagrody Nobla wręczane są przez norweskiego króla w Oslo zaś pozostałe przez monarchę szwedzkiego w Sztokholmie. Nagroda może być przyznana więcej niż jednej osobie. Tak było np. w przypadku polskiej laureatki, Marii Skłodowskiej- Curie, która swoją pierwsza nagrodę w 1903r. otrzymała wspólnie z mężem Piotrem Curie oraz z Henri Becquerelem. Nigdy nie przyznano wyróżnienia pośmiertnie.
Z nominacjami wiązało się niejednokrotnie także wiele kontrowersji np. przyznanie Pokojowej Nagrody Nobla w 1994 r. dla Jasera Arafata. Wśród Polaków mianowanych do Nagrody Nobla, która jednak nie została im przyznana znajdują się m.in. Stefan Żeromski, Eliza Orzeszkowa, Zbigniew Herbert, papież Jan Paweł II, Tadeusz Mazowiecki i Leszek Balcerowicz.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz